“Benim Yazım Güzeldir!”

Öğrencilerimizi güzel yazı yazmaya özendirerek güzel yazı yazmalarını geliştirmek ve okuma sürecinde de daha dikkatli olmalarını sağlamak amacıyla 2, 3 ve 4. sınıflarımız arasında Güzel Yazı Yarışması düzenledik. Katılan tüm öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

Show MoreShow Less

Yazı yazmak ve yazımızın güzel olmasına dikkat etmek neden önemlidir?

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, insanların zihni ile eli arasında çok güçlü bir bağlantı vardır. Elimizi kullanarak yazı yazdığımızda, bu bilgileri anlamamız, hatırlamamız ve öğrenmemiz çok daha kolay olur. Yazımız düzgün ve okunaklı olduğunda, özenerek yazdığımızda öğrenmemiz gereken şeyleri daha kolay anlayabilir ve sonra daha kolay hatırlayabiliriz.

Yazımızın şekli büyüdükçe, hayatta yeni deneyimler kazandıkça, seçtiğimiz mesleğe göre değişecektir. Bazı günler daha güzel, bazı günler daha karmaşık yazmamızın sebebi de budur. Yazımız bizim nasıl hissettiğimizi yansıtabilir. İşte bu yüzden güzel yazmaya çalışmak önemlidir. Çünkü yazımız kim olduğumuzu yansıtan bir resim gibidir.

Daha iyi yazmak için nelere dikkat edebiliriz?

Yazınıza dışarıdan, başka biri gibi bakmaya çalışın ve kendinizi gözlemleyin: Kalemi başka türlü tutunca daha rahat ediyor musunuz? Daha dik oturunca daha rahat görebiliyor musunuz?

Kendinizi gözlemlediğiniz gibi yanınızdaki kişileri de gözlemleyin: Kimin yazısı sizin hoşunuza gidiyor? Neden olabilir? Hangi harflerinizi düzeltmek isterdiniz?

Merakınızı asla yitirmeyin, bir ressam gibi detaylara dikkat etmeye çalışın.

Severek yazı yazmayı asla ihmal etmeyelim. Alıştırma yaptıkça hepimiz kendimizi iyileştirebilir, güzel yazı yazma alışkanlığı kazanabiliriz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir